דלג לתוכן

הנאום שלא היה

דרור פולג
דרור פולג
הנאום שלא היה
נאום ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ב-8 לאוקטובר, כפי שהיה ראוי:
 
אזרחי ישראל,
לפני 24 שעות ישראל הותקפה על ידי מספר חטיבות של לוחמי חמאס בגיבוי איראני. התקיפה מעזה גובתה בסיוע מודיעיני, לוגיסטי, וארטילרי ממיליציות איראניות ברחבי המזה״ת – בלבנון, בסוריה, בתימן, בעיראק, ובאיראן עצמה. מטרתה של איראן היא לחבל בתהליך השלום המתהווה עם מדינות ערב, ולערער כל סיכוי לשגשוג אזורי. המתקפה החלה על גבול ישראל, אבל היא מכוונת כלפי כל תושבי האזור שוחרי השלום -- בסעודיה, בבחריין, באיחוד האמירויות, בירדן, במצרים, ומעבר.
התוקפים פלשו אל קיבוצים ועיירות, רצחו בדם קר מאות אזרחים בלתי חמושים, אנסו באכזריות עשרות נשים ונערות, לקחו למעלה ממאה ילדים וקשישים כבני ערובה, ובזזו רכוש רב.
כוחותינו הדפו את התוקפים. לוחמי ולוחמות צה״ל ומשטרת ישראל חירפו את נפשם, בנחיתות מספרית ואל מול מתקפה חסרת תקדים באכזריותה. מאות מחבלים נהרגו אלפים נוספים נעצרו ונמצאים כעת בחקירה.
זוהי שעה קשה לישראל. איראן ובני בריתה הקיצוניים מנסים לגרור אותנו את הבוץ העזתי. הם מצפים שישראל תפגע באזרחים בהפצצות מסיביות מהאוויר, תיצור משבר הומניטרי, ותקיז את דם חייליה בתמרון קרקעי רחב. בזמן שהנהגת חמאס נמלטת ומתבצרת בנתיבים ומנהרות שהוכנו מבעוד מעוד, הם מצפים שנכנס למלכודת בסמטאות העיר הצפופה בעולם, עיר שכולה קן מחבלים.
לא ניפול אל המלכודת. איראן חשפה את פרצופה, ואנחנו נגבה ממנה את המחיר היקר מכל. אני קורא מכאן למועצת הביטחון של האו״ם לקרוא להחזרה מיידית של החטופים והתפרקות חמאס מנשקו והעברת השלטון האזרחי והצבאי בעזה לכוח בינלאומי זמני. בהמשך, יש לפעול לפירוק כל המיליציות האיראניות בלבנון, תימן, ורחבי המזה״ת מנשקן וחיסול תוכנית הגרעין האיראנית. ראינו מה איראן יכולה לעשות בלי פצצה גרעינית, העולם לא יכול להרשות לעצמו לאפשר לה להמשיך להתחמש.
אל אלה שמחזיקים את חטופינו: יש לכם 72 שעות להחזיר את כולם, בריאים ושלמים. בחלוף 72 שעות, דמו בראשו של כל אחד מאלו שהשתתפו, תכננו, או תמכו באופן ישיר או עקיף במתקפת ה-7 באוקטובר. ידה הארוכה והמדויקת של ישראל תמצא את אתכם ואת כל היקר לכם, היכן שתהיו.
אזרחי ישראל, הכאב קשה מנשוא והדם רותח. המשבר הזה הוא הזדמנות לעצב מחדש את הסביבה האסטרטגית ולטפל באיום הגדול ביותר על ישראל. אם נפעל בחכמה, העולם ומדינות האזור יעמדו לצידנו ונגיע להישגים שנראו דמיוניים עד לפני מספר שבועות.
במשך שנים, האמנתי שנכון לישראל לאפשר את המשך שלטון חמאס בכדי למנוע מו״מ עם הפלסטינים שיוביל להסכם מסוכן. עתה, נוצרו תנאים להסכם חדש עם כל מדינות האזור, כולל הפלסטינים. בסופו של הסכם זה, ישראל תחיה כמדינה יציבה ומשגשגת לצד כלל מדינות האזור. זו תהיה פסגת הפרויקט הציוני – השלמת ההקמה של בית לאומי חזק ובר קיימא. לצד ישראל, יזכו גם הפלסטינים למדינה משלהם, מדינה מפורזת שתחיה בשלום לצידנו כפי שחיים בני דודינו בירדן, מצרים, ומדינות המפרץ.
אזרחי ישראל, לצד התקוות לעתיד, יש גם אחריות לאירועי ההווה. על כן, אני מודיע היום על התפטרותי מתפקיד ראש הממשלה. שר הביטחון, יואב גלנט, יחליף אותי עד שיוסכם על מועד לבחירות. אני קורא מכאן ליאיר לפיד, בני גנץ, גדי אייזנקוט, אביגדור ליברמן, ושאר חברי האופוזיציה להצטרף לממשלת חירות ולסייע ליואב לנווט את ישראל אל חוף מבטחים.
ממחר, כבר לא אהיה ראש ממשלה, אבל אמשיך לעשות למענכם. אני מתכוון לסייר בארץ, לסייע לכל המשפחות שנפגעו, ולתאם את כל מה שיידרש להן. אני מודה לכם על האמון שנתתם בי, ומרקין ראש על כך שכשלתי להגן עליכם. אעשה ככל יכולתי לאפשר להנהגה החדשה להגיע אל הביטחון, השלום, והשגשוג שישראל ראויה להם.