דלג לתוכן

קריפטו והמלחמה באוקראינה

המלחמה באוקראינה האירה שני צדדים של מטבעות דיגיטליים כגון ביטקוין ואתריום. מחד, הם מאפשרים לקהילות...

Dror Poleg
Dror Poleg
1 דק׳ לקריאה
קריפטו והמלחמה באוקראינה

שלום!
יש לי ניוזלטר חדש בעברית. אני כותב בכל שבוע באנגלית ליותר מ-20,000 מכותבים, ומדי פעם גם בניו יורק טיימס וערוצים אחרים. החלטתי להנגיש את התוכן. אני שולח את זה בתור התחלה רק לחברים. תרגישו חופשי לחלוק, לתת פידבק, או להסיר את עצמכם.ן מרשימת התפוצה.

בנוסף, יש לי גם פודקסט — הֶסְכֵּת — חדש בעברית, בשיתוף עם חברי גיל שפלר. פרטים (ופרקים) נוספים כאן.

להתראות בקרוב,
דרור


המלחמה באוקראינה האירה שני צדדים של מטבעות דיגיטליים כגון ביטקוין ואתריום. מחד, הם מאפשרים לקהילות לגייס כסף במהירות ולהילחם בכוחות חזקים מהן. מנגד, הם מהווים אלטרנטיבה למערכת הפיננסית הקיימת ועלולים לאפשר לפושעים ועריצים לפעול בניגוד לחוק. קראתי הרבה פרסומים מוטעים ולא מדוייקים בנושא, אז בואו נעשה סדר.

אם אתם רוצים לצלול עמוק יותר, בשבוע שעבר הרציתיוכתבתי בנושא באנגלית, והקלטתי פודקאסט בעברית שיצא השבוע. אני גם מלמד קורס מלא על מטבעות דיגיטליים ומימון מבוזר.

האם קריפטו מאפשר גיוס המונים למימון מלחמות? ואיך מימון כזה שונה מקמפיינים שמשתמשים בכסף רגיל?

כן. ב-2014, אוקראינה החלה בקמפיין גיוס המונים כדי לממן את המלחמה עם רוסיה לאחר התלקחויות באזור דונבאס במזרח המדינה. ארגונים לא ממשלתיים פנו לקהילות אוקראיניות ברחבי העולם כדי לגייס תרומות לקניית נשק, אימון חיילים, ועוד. חברות סליקה ופלטפורמות גיוס המונים כגון Paypal ו-Patreon חסמו חלק מהקמפיינים האוקראינים – מימון נשק ולחימה אסורים על פי תנאי השימוש.

ב-26 בפברואר, כמה ימים לאחר הפלישה הרוסית, חשבון הטוויטר של ממשלת אוקראינה צייץ בקשה לתרומות. לציוץ צורפו שתי כתובת קריפטו, אחת של ביטקוין ואחת של אתריום (״כתובת״ קריפטו היא סוג של מקבילה ל״מספר חשבון״ בעולם הבנקאי הרגיל). כאמור, חברות סליקה ומימון המונים חסמו בעבר מאמצים אוקראיניים לגייס כסף. אבל כתובות קריפטו הרבה יותר קשה לחסום. כל אדם בעולם יכול להעביר אליהם כסף ישירות.

בתוך מספר ימים, אוקראינה גייסה יותר מחמישים מיליון דולר דרך הכתובות הנ״ל, והמספר צפוי להגיע למאה מיליון בשבועות הקרובים. כמה ימים לאחר הציוץ הראשון, אוקראינה צייצה שהיא מתכננת ״Airdrop״ של מטבעות. בתחום הקריפטו, הביטוי Airdrop (הַצְנָחָה) מטהר תהליך שבו ארגון שולח אוטומטית אסימונים (tokens) מיוחדים לכל אחד מהתומכים שלו. חברות ופרויקטים משתמשים בתהליך הזה כדי לתגמל את המשתמשים שלהם ולעודד משתמשים נוספים.

לדוגמא, לפני שנתיים, אפליקציית המסחר Uniswap שלחה אסימונים דיגיטליים ישירות לארנק של כל מי שהשתמש באפליקציה מאז שהיא הושקה. בדומה למניות בחברה רגילה, האסימונים מקנים לבעליהם זכות הצבעה על עניינים שונים, ובנוסף ניתן להמירם למטבעות אחרים.

ההודעה של ממשלת אוקראינה הייתה, בעצם, הבטיחה לכל מי שיתמוך בה שהוא יקבל אסימונים שיוכיחו את תרומתו למלחמה ואולי גם יהיו שווים משהו יום אחד (במקרה הרע, כפריטי אספנים, או במקרה הטוב כבסיס לפיצוי כספי כזה או אחר). התרגיל עבד. מיד לאחר פרסום ההודעה, היתה קפיצה דרמטית במספר התורמים לאוקראינה.

לאחר מספר ימים, סגן ראש הממשלה האוקראיני צייץ שהם החליטו לוותר על ההצנחה בשלב זה, אבל מתכננים להשיק NFT (אסימונים חסרי-תחליף – תמריץ דיגיטלי אחר אבל על בסיס אותו עיקרון.

זו לא הפעם הראשונה בה מימון המונים משמש למימון לחימה. בינואר 1948, גולדה מאיר נאמה בקהילות יהודיות בארה״ב וגייסה  חמישים מיליון דולר לארגון ההגנה ומלחמת העצמאות שבדרך. בשנות השמונים, המחתרת האירית גייסה מיליונים מקהילות מהגרים בארה״ב. וגם אוקראינה, כאמור, מגייסת בחו״ל כבר מ-2014, אם לא לפני כן.

ההבדל הוא שבמקרים להלן היה מדובר בגיוס מקהל קטן של אנשים שיש להם קשר ישיר לאזור הסכסוך. להבדיל, הגיוס הדיגיטלי של אוקראינה ב-2022 היה מעשרות אלפי אנשים שאין להם שום קשר ל- (או ידע לגבי) אוקראינה. משתמשי מדיה חברתית ״עפו״ על הרעיון של לתמוך במדינה, על הוידיואים של נשיא זלנסקי, ועל גיפים שעשו צחוק מהרוסים והציגו את אוקראינה באור חיובי. לפיכך, בפעם הראשונה בהיסטוריה, תקציב הביטחון של מדינה ריבונית הוא נגזרת ישירה של איכות המֶמִים (memes) שהיא מצליחה לייצר.

והכסף זה רק ההתחלה. השימוש באסימונים דיגיטליים הופך כל תורם לסוג של ״בעל מניות״ בפרויקט המלחמה באוקראינה, ומתמרץ אותו או אותה לגייס עוד אנשים שיתמכו בפרויקט – באופן דומה לדרך שבה חבילת אופציות מעודד עובדים ומשקיעים לדבר בשבחה של חברה ולעודד אחרים להשקיע בה.


האם רוסיה יכולה להשתמש בקריפטו בכדי להתחמק מסנקציות וצנזורה כלכלית?

בעשור האחרון, הרבה לפני פרוץ המלחמה הרשמית, רוסיה דיללה את אחזקות המט״ח והגדילה באופן יחסי את אחזקות הזהב שלה. בתחילת פברואר 2022, שבועיים לפני הפלישה, ממשלת רוסיה פרסמה מסמך עם מתווה לרגולציה ומיסוי של מטבעות קריפטו.

המילה ״רגולציה״ נשמעת שלילית, אך עד לאותו רגע, רוב העולם ציפה שרוסיה תאסור על שימוש במטבעות הנ״ל – כפי שסין עשתה, וכפי שמספר מדינות אחרות מתכננות. פרסום מדיניות שמסדירה את השימוש היא בעצם סיבוב פרסה. באותו מסמך ממשלתי צוין גם שברוסיה יש 12 מיליון חשבונות קריפטו בשווי כולל של 26.7 מיליארד דולר.

ואז הגיעה הפלישה הרשמית. בתוך מספר ימים, רוסיה מצאה את עצמה תחת סנקציות. מספר בנקים רוסים נותקו ממערכת ההודעות Swift שמאפשרת העברות בינלאומיות. חברות אשראי כגון ויזה ומאסטרקארד הקפיאו את פעילותן במדינה. מדינות שונות הקפיאו והחרימו נכסים של ״אוליגרכים״ רוסים כאלה ואחרים. והמכה הקשה מכולן: בנקים זרים הקפיאו את הגישה של הבנק המרכזי הרוסי לחשבונות מט״ח בשווי משוער של 400 מיליארד דולר – בערך שני שליש מסך החזקות המט״ח של רוסיה.
מדובר בסנקציות חסרות תקדים. עד כה, הקפאה של חשבונות בנק ממשלתיים נעשתה רק באופן מוגבל ונגד מדינות עניות וקטנות יותר, כגון ונצואלה, אפגניסטן, ואיראן.

במקביל לסנקציות, נרשמה תנועה ערה במסחר בקריפטו. ב-28 בפברואר, משתמשים באתר Binance המירו רובלים בשווי 35 מיליון דולר ל-USDT, מטבע דיגיטלי שצמוד לדולר האמריקאי (מטבעות כאלה נקראים ״Stablecoins״ ומנסים לשמור על ערך יציב, אך הם מנוהלים על ידי חברות פרטיות ואין להם קשר לממשלה כזו או אחרת). מדובר בסכום קטן יחסית ביחס לסנקציות, אך בקפיצה של מאות אחוז ממחזור המסחר הרגיל. הממשל האמריקאי לחץ על פלטפורמות מסחר בקריפטו לאסור על משתמים רוסים להמיר את כספם, וחלקן הסכימו לשתף פעולה.

איך ניתן לחסום משתמשי קריפטו? האם זה לא סותר את כל המהות של מטבעות דיגיטליים? והאם רוסיה יכולה באמת להשתמש בקריפטו בכדי לעקוף את הסנקציות?

היכולת של רוסיה להשתמש במטבעות דיגיטליים לעקוף סנקציות היא מוגבלת מאוד. מטבעות כגון ביטקוין ואתריום עובדים על בסיס קובץ ציבורי המאפשר לכל אדם לראות כל העברה. ההעברות נעשות בין כתובות קריפטו שאינן כוללות שם או מספר זיהוי, ועל כן מאפשרות רמת פרטיות מסוימת. אך בפועל, די קל להצליב כתובת קריפטו עם פרטים מזהים מה״עולם האמיתי״.

ברוב המקרים, המרה של מטבע רגיל לקריפטו מתבצעת על פלטפורמות שמתממשקות עם מערכת הבנקאות המסורתית. לפיכך, שימוש בפלטפורמות האלה יוצר מעין ״חיבור היסטורי״ בין כתובת קריפטו לבין חשבון הבנק או כרטיס האשראי שנעשה בו שימוש. כדי להגיע למידע הנ״ל יש צורך בשיתוף פעולה של הפלטפורמות או הבנקים שסייעו לפעולה – דבר שמקשה על אזרחים בודדים לחשוף אחד את השני, אבל קל מאוד לממשלה שיכולה להוציא צו ולקבל את המידע.

ישנם כלים שונים ש״מערבבים״ את ההיסטוריה של חשבונות קריפטו באופן שמקשה על חוקרים להתחקות אחרי המקור שלהם. אבל חקירות שנעשו בשנים האחרונות הצליחו לתפוס את השודדים המתוחכמים ביותר. העברה של עשרות מיליארדים בסדר גודל שרוסיה צריכה תהיה כמעט בלתי אפשרית להסתרה. בנוסף, רוסיה קודם תצטרך להוציא את המיליארדים שלה מהבנק לפני שהיא תוכל להמיר אותם לקריפטו – או לשכנע מדינות אחרות לנסות להמיר את הכסף שלהן לקריפטו ולשלוח לרוסיה. בכל מקרה, ההעברות יהיו חשופות לציבור, וחוקרים מנוסים יוכלו לאתר אותן די בקלות. בכדי להימלט מהסנקציות, רוסיה וחבריה יצטרכו פיתרון אחר שישנה את מאזן הכוח העולמי. תיכף נחזור לנקודה הזו.

מה בנוגע לאוליגרכים? להם יהיה קצת יותר קל, מכיוון שהעברות בסכומים קטנים יותר ימשכו פחות תשומת לב. עם זאת, גם כאן, הבעיה העיקרית היא שהנכסים שלהם כבר מוקפאים ויהיה קשה להמיר אותם לקריפטו. אם כבר יש להם קריפטו, יהיה להם קל יחסית להחביא אותו  או למנוע גישה אליו – אבל רק אם הם לא מתכננים לעשות שום העברות או לנסות להמיר את הקריפטו למטבע רגיל.

מוקדם יותר, עלתה השאלה האם וכיצד יכולות פלטפורמות מסחר בקריפטו לחסום משתמשים? התשובה היא כן, מכיוון שפלטפורמות פופולריות כגון Coinbase, Binance, Crypto.com ואחרות מאפשרות למשתמשים לסחור בקריפטו אבל לא להחזיק אותו ישירות. הדבר דומה לפלטפורמות מסחר בזהב שמאחסנות את הזהב עבור המשתמשים שלהן. מיעוט קטן קונה זהב ומחזיק אותו בבית או בכספת פרטית. באותו אופן, הלקוחות של הפלטפורמות הנ״ל יכולים להעביר את מטבעות הקריפטו שלהם לארנק פרטי ומבוזר, אבל רובם משאירים את המטבעות בידי הפלטפורמות (כי זה יותר קל).

זהו להיום.

אירועי המלחמה מעלים שאלות נוספות בנוגע לעתיד המערכת הפיננסית העולמית. רגולציה רחבה יותר על קריפטו, וגם על ההשלכות על ישראל ועל הקהילה היהודית העולמית. כל זאת ועוד, במיילים הבאים.

כאמור, אם אתם רוצים לצלול עמוק יותר, בשבוע שעבר הרציתי וכתבתי בנושא באנגלית, והקלטתי פודקאסט בעברית שיצא השבוע. אני גם מלמד קורס מלא על מטבעות דיגיטליים ומימון מבוזר.

תודה שקראתם! אם נהניתים, שלחו את המייל לחבר/ה.

דרור